Trzy wystawy stałe mieszczące się w Oddziale MHK – Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu. Każda z nich w inny sposób opowiada o historii osiedla. „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” – to ekspozycja ukazująca mieszkanie w familoku. „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – wystawa opowiadająca o artystach nieprofesjonalnych, którzy zasłynęli ze swoich prac nie tylko na Śląsku. Trzecia ekspozycja „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” – to wystawa prezentująca cykl pracy w pralni i maglu, znajdujących się kiedyś w budynku muzeum
Zajęcia kreatywne w otoczeniu obrazów artystów nieprofesjonalnych z Grupy Janowskiej. Uczestnicy zapoznają się z genezą powstania węgla kamiennego oraz jego znaczeniem w życiu codziennym, a także w obyczajowości mieszkańców Górnego Śląska. W części warsztatowej dzieci będą pracować w technice frotażu, poznając również pojęcie faktury i w twórczy sposób, przy użyciu węgla i farby, stworzą odbitki (liście paproci)
Ekosztuka czy inaczej ecoart to tworzenie dzieł sztuki z tego, co naturalne (skarby ziemi lub skarby z ziemi) oraz z tego, co można wykorzystać po raz drugi (recykling – by nie zniszczyć skarbu, jakim jest ziemia). Śmieci wykorzystywane w twórczości artystycznej zyskują nową jakość. Dodatkowo odpady mogą być wykorzystywane przez architektów, projektantów i być użytecznym tworzywem do wykorzystania w obiektach funkcjonalnych.
Warsztaty pokażą uczestnikom z jak wielu otaczających ich i pozornie nieużytecznych już rzeczy można stworzyć coś nowego i wartościowego.
Prowadzenie Michał Meiser, Stowarzyszenie Kukej Tukej
Teofil Ociepka to jeden z najwybitniejszych malarzy amatorów związanych ze Śląskiem. O tym, jak nieprzeciętną był postacią świadczy nie tylko jego biografia (mocno spleciona z wierzeniami natury okultystycznej), ale przede wszystkim jego twórczość. Obrazy Ociepki wypełnione są wyobrażeniami fantastycznej flory i fauny, przenikają je motywy śląskich podań i legend, ich bohaterami są górnicy, a tłem stają się elementy wielkich maszyn.
Zaprosimy uczestników do zanurzenia się z nami w ten wyjątkowy świat spoglądając na „skarby ziemi śląskiej” oczami Mistrza Teofila.
Prowadzenie: Magdalena Toboła-Feliks, Stowarzyszenie Kukej Tukej.
Szczegółowy program wydarzenia znajdą Państwo pod adresem: https://industriada.pl/program/#osiedle-nikiszowiec
Wspierane przez iCagenda