Budynek główny / ul. Szafranka 9

Warsztaty dla uczniów

„W dawnym atelier fotograficznym”

Zajęcia rozpoczynają się spacerem po wnętrzach mieszczańskich Muzeum Historii Katowic, podczas którego uczestnicy dostrzegają – rozmieszczone wśród innych eksponatów zgromadzonych na wystawie – historyczne zdjęcia. Spacer ma na celu praktyczne ukazanie znaczenia fotografii w codziennym funkcjonowaniu ludzi żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Unikatowe fotografie przedstawiające wizerunki naszych przodków łączą w sobie artyzm oraz funkcję użytkową, Fotografie są nieodłącznym elementem wystroju każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Zwieńczenie pierwszej części zajęć stanowi prezentacja stuletniego albumu fotograficznego wypełnionego cennymi kartami wizytowymi, czyli zdjęciami portretowymi z epoki rozkwitu fotografii.

Po zwiedzeniu wnętrz mieszczańskich, odbyciu symbolicznej podróży w czasie, uczestnicy wezmą udział w zajęciach praktycznych – rozpoczynają się warsztaty. Poznając metodę pracy dawnego fotografa, wykonują na papierze światłoczułym kopie stykowe z historycznych negatywów znajdujących się w zbiorach muzeum. Każdy uczestnik pod opieką instruktora wykonuje swoją pracę – odtwarza XIX-wieczną kartę wizytową, czyli zdjęcie podklejone na kartoniku, z pieczątką, a jej efekt może zabrać do domu.

Dzięki zajęciom uczestnicy nie tylko w ciekawy sposób nabywają wiedzę historyczną na temat życia mieszczan na przełomie XIX i XX wieku, ale również przez działanie twórcze poznają arkana pracy dawnego fotografa. Ciemnia fotograficzna nie jest już dla nich tajemnicą.

Prowadzenie warsztatów - Krzysztof Szlapa , Kamil Myszkowski
Miejsce zajęć - Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9, 40-025 Katowice
Terminy - od wtorku do piątku w godzinach 10.00-15.00
Opłata za zajęcia - 32 zł za całą grupę
Zapisy - Beata Zięba, Dział Naukowo – Oświatowy, tel. 32 2561810 w.104, 32 2090021 w. 104

Dział Etnologii Miasta / ul. Rymarska 4

Warsztaty towarzyszące wystawie Witolda Skrzypka: „Rozmowy oniryczne”.

Co by było gdyby sen stał się jawą, a jawa snem? Gdyby te dwie sfery przenikały się nawzajem i zacierały granicę rzeczywistości? Nierealne przyodziane w postać realności. Jakby wyglądał nasz świat, jakie wartości zyskały by na znaczeniu, a jakie zeszły na dalszy plan, a może w ogóle zanikły? Czy człowiek byłby jeszcze człowiekiem, czy już marzeniem sennym, skąd mielibyśmy pewność kto jest kim i co jest czym? A co jeśli jak powiedział ktoś kiedyś: całe nasze życie jest snem…..
Pozwólmy dać się ponieść fantazji i wraz za Witoldem Skrzypkiem, wejdźmy w dialog z tajemniczą oniryczną kobietą, która towarzyszy jego rysunkom.
A idąc dalej zadajmy sobie pytanie, podobnie jak Monika Starowicz: co w momencie gdyby ów osnuta nutą tajemniczości dama, zmaterializowała się i zapukała pewnego dnia do pracowni artysty?


Na warsztatach zwiedzimy wystawę rysunków Witolda Skrzypka, przyjrzymy się symbolom, które zawarł w swoich pracach, omówimy niektóre z nich.
Po dyskusji, w wygodnej pozycji, przy muzyce relaksacyjnej, wyciszymy się, oczyścimy umysł, pozwolimy by myśli swobodnie przepływały przez nas. Podczas wyciszenia, zadamy sobie kilka ważnych pytań.
W dalszej części, weźmiemy na warsztat symbole, które odegrały kluczową rolę w naszym życiu lub po prostu zapadły nam mocno w pamięć.
Jak to jest z symboliką marzeń sennych, co mówią o niej senniki „Egipskie”.
Następnie opiszemy dalszą historię tajemniczej damy, pukającej do pracowni artysty. Kto wie, może posłuży autorowi jako inspiracja do dalszego cyklu rysunków z oniryczną damą w tle.
Rzeczywistość podobnie jak jawa jest nie lada wyzwaniem. Podsumowanie warsztatów.

Prowadzenie warsztatów: Sabina Wawerla-Długosz

 

Warsztaty twórcze I

„Recykling szarej ulicy”

Wyobraźnia, street art, ekologia, recykling

Projekt skierowany do każdej grupy wiekowej. Uczy dostrzegania i tworzenia piękna w otaczającej rzeczywistości. Łączy rozwijanie zainteresowania sztuką, działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej z działalnością ekologiczną. Rozwija w uczestnikach wiedzę dotyczącą istotnego tematu zagospodarowywania odpadów, ich segregacji, a przede wszystkim powtórnego wykorzystania w formie plastycznej.

Recykling szarej ulicy to odnajdywanie wśród zbędnych przedmiotów codziennego użytku możliwości powtórnego ich wykorzystania. Ogromna ilość „produkowanych” przez każdego z nas śmieci daje morze inspiracji do kreowania zupełnie nowych obiektów/instalacji/rzeźb z tego, co na pozór wydaje się być zupełnie bezużyteczną materią.

Obiekty, jakie uczestnicy wykreują – najpierw w swoich głowach, a następnie w rzeczywistości – mogą odnosić się do zwierząt, ludzi, owadów, robotów czy też abstrakcyjnych wytworów ludzkiej wyobraźni. Istotnym aspektem projektu jest zastosowanie różnokolorowych, intensywnych farb, którymi należy powstałe obiekty pomalować, by nadać im barwny, wybijający się wśród szarości charakter. Tak powstałe przedmioty mogą zostać umieszczone w przestrzeni miejskiej, na murkach, gzymsach, parapetach. Mogą wisieć, stać, a także – o ile to możliwe – zostać przyklejone do płaskich powierzchni.

Udział w projekcie ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie piękna, które każdy może kreować w swojej okolicy. Pokazywać, że zwykłe śmieci są nie tylko odpadami, lecz mogą stać się materiałem, który ponownie wykorzystany otrzyma „nowe życie” i nową funkcję. Uświadamiać, że osiedla, mury i bruki niekoniecznie muszą być areną walk kibiców dwóch zwaśnionych klubów, ale z powodzeniem mogą stanowić podłoże do prezentacji własnej twórczości artystycznej, która swym pięknem i kolorami zachwyci niejednego przechodnia.


Terminy: Do uzgodnienia

Koszt: 32 zł za całą grupę

Szczegóły: 600 706 631
Zapisy: 32 353 95 59, 32 255 14 80

 

Warsztaty twórcze II

„Nowoczesna mozaika”

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na Nikiszowcu są dwie mozaiki umieszczone na fasadzie budynku poczty przy placu Wyzwolenia. Zarówno mieszkańcom, jak i turystom piękne róże oraz czerwone cegły i farba zdobiąca okna kojarzą się jednoznacznie z „Nikiszem”. Również w Muzeum Historii Katowic, w dawnym maglu na Rymarskiej, można obejrzeć śląską patronkę, świętą Barbarę wykonaną w technice mozaiki.

Mozaika – dawniej bardzo powszechna technika malarska – dziś stosowana jest rzadziej, jednak niektórzy współcześni artyści wciąż sięgają do tej metody tworzenia swoich dzieł. Jest to również zauważalne w sztuce ulicznej, gdzie artyści umieszczają swoje mozaiki m.in. na murach, krawężnikach, mostach, zwracając w ten sposób uwagę przypadkowych przechodniów.
Jednym z takich twórców jest Invador, artysta z Francji, który – wykorzystując drobne kafelki – swoje mozaiki tworzy na kształt postaci z dawnych prostych gier komputerowych.

Mozaiki obecne na Nikiszowcu zainspirowały nas do zorganizowania warsztatów, w czasie których każdy z uczestników będzie mógł wykonać własną mozaikę. Inspiracje są wokół nas: czy to „róże” na rynku, młotek i pyrlik na murze familoka, ulubione zwierzę bądź przedmiot.
Chcemy je wykorzystać przy tworzeniu prac, dlatego każdy będzie mógł obejrzeć inspirujące fotografie bądź stworzyć mozaikę według pokazanego wzoru.

Terminy: Do uzgodnienia

Koszt: 32 zł za całą grupę

Szczegóły: 600 706 631
Zapisy: 32 353 95 59, 32 255 14 80

Dział Teatralno-Filmowy / ul. Kopernika 11

Warsztaty plastyczne

Witaj w domu pani Barbary Ptak – słynnej projektantki kostiumów do wielu znanych i nagradzanych filmów i spektakli teatralnych. W tym cudownym miejscu – pełnym kolorowych sukien, blaszanych zbroi i aktorskich rekwizytów – zapraszamy Cię do zabawy w Małego Kostiumografa.

Interesują Cię księżniczki i damy dworskie, a może uwielbiasz odważnych rycerzy w lśniących zbrojach? Jeśli tak, to nasze warsztaty są właśnie dla Ciebie. Przyjdź, uruchom wyobraźnię i stwórz swój własny model kostiumu, dzięki któremu uda Ci się odkryć w sobie pokłady artystycznego talentu.

Szalony Kapelusznik

Mali artyści tworzą autorskie kapelusze: meloniki, cylindry i wiele innych nakryć głowy mając do dyspozycji szablony i wiele niepowtarzalnych tkanin.

Terminy: wtorek – piątek
Godziny: 9.00 – 14.00
Grupy: do 15 osób
Koszt: 32.00 zł / grupa
(Oferta dostępna cały rok, terminy do uzgodnienia telefonicznie)
Tel.: (32) 745 17 28, 514 499 614
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.