Świat utkany z kolorów

Dział Teatralno-Filmowy
18 XI 2016 - 31 III 2017

Adres.Godziny otwarcia

BARBARA PTAK – scenograf, kostiumograf

Edukacja: Liceum plastyczne w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – gdzie uzyskała dyplom grafika artysty.

Jako młoda plastyczka współpracowała z trzema wytwórniami filmowymi – w Warszawie, Łodzi i we Wrocławiu. Ma w swoim dorobku około 75 filmów (w większości kostiumowych), do których projektowała stroje.

Niektóre ważne filmy:

Walet pikowy, reż. Tadeusz Chmielewski, 1960
Nóż w wodzie, reż. Roman Polański (nominowany do Oskara), 1961
Faraon, reż. Jerzy Kawalerowicz (nominowany do Oskara), 1964
Obietnica poranka, reż. Jules Dassin (prod. franc.), 1970
Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz, 1972
Wielka miłość Balzaka, reż. Wojciech Solarz, 1973
Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda (nominowana do Oskara), 1974
Noce i dnie, reż. Jerzy Antczak (nominowane do Oskara), 1975–1978
Dagny, reż. Haakon Sandøy (prod. pol.-norw.), 1976
Królowa Bona, reż. Janusz Majewski, 1981

Barbara Ptak współpracowała również z teatrami dramatycznymi, muzycznymi, operami (w Polsce i za granicą), projektując dekoracje i kostiumy do około 130 spektakli.

Miałam dużo szczęścia, że na swojej drodze spotkałam tak wybitnych ludzi sztuki – cudownych artystów – i dlatego pracowałam dla nich.

Barbara Ptak

 

Zainteresowanych moją twórczością odsyłam do „Muzeum Barbary i Stanisława” w Katowicach, gdzie można nabyć książkę pt. Moje fascynacje filmem i teatrem.

JUBILEUSZ to zawsze okazja do podsumowań i wspomnień. Przemierzam więc pamięcią wszystko, co miało miejsce do tej pory na Kopernika 11, z radością, lecz i pewnym zdziwieniem – jak to możliwe, że w tak krótkim czasie tyle się wydarzyło? Mam oczywiście świadomość tego, że zanim jej mieszkanie stało się pełnoprawnym muzeum, już było swojego rodzaju ekspozycją. Wypełnione jej twórczością, wspomnieniami o mężu, Stanisławie Ptaku, pamiątkami z ich wspólnego, długiego i barwnego życia, wydawało się miejscem niezwykłym. Można by pomyśleć, że wystarczy kontynuować to, co już tam jest, po prostu dbać, by niezwykłe miejsce nie straciło swojego specyficznego uroku i nastroju. Szybko jednak okazało się,
że przekształcenie prywatnego mieszkania w placówkę muzealną, dostępną już nie tylko przyjaciołom domu, lecz szerokiemu gronu miłośników sztuki, otwarło nowe możliwości, stawiając tym samym nowe wyzwania. Rozpoczęły się spotkania, koncerty, wieczory literacko-artystyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, kilka miesięcy później również wystawy i wydarzenia w Galerii pod 11... Ta szalona podróż po świecie sztuki, która trwa, rozwija się i będzie trwać już zawsze.

***

Wystawa jubileuszowa, którą obecnie przygotowujemy, to na razie wielka niespodzianka. Będą oczywiście projekty i kostiumy, zdjęcia ze spektakli, prace studentów ze Schola Poznaniensis (uczniów B. Ptak), lecz nie tylko. Każdy, kto miał okazję poznać panią Barbarę Ptak, wie, że zawsze lubi zaskakiwać czymś nowym. Tak też będzie tym razem.

***

Kiedy 5 lat temu rozpoczynałam współpracę z Barbarą Ptak, nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo zmieni się moje życie. Jak wiele się nauczę, ile planów, zdawałoby się niemożliwych, zrealizuję, ile pięknych chwil przeżyję... Zawdzięczam to Jej osobowości, talentowi i niezmiennej sile tworzenia, przekraczania niemożliwego i konsekwentnego, bezkompromisowego realizowania zamierzeń, nawet tych najbardziej szalonych.
Dziękuję pani Barbaro za te kolorowe 5 lat i mam nadzieję, że przydam się w realizacji kolejnych pomysłów, których z pewnością ma Pani jeszcze wiele!

M. Katarzyna Gliwa