Mroki podświadomości. Beksiński

Budynek Główny
10 VI 2017 - 1 X 2017

Adres.Godziny otwarcia

 

WYSTAWA "MROKI PODŚWIADOMOŚCI. BEKSIŃSKI"

W świecie różnic i podziałów szukamy przestrzeni, która mogłaby nas w jakiś sposób połączyć, na nowo stworzyć z nas wspólnotę. Poszukujemy bezpiecznego miejsca, które mogłoby dać nam namiastkę pokoju pośród walki plemion. „Płaszczyznę połączenia” odnajdywaliśmy nieraz w sztuce, wśród jednoczących pięknem, klimatem czy uniwersalnym przesłaniem dzieł mistrzów.
Co jednak, gdy twórczość dzieli i to w sposób ostry, jak brzytwa? Tak jest z dorobkiem artystycznym Zdzisława Beksińskiego – sanockiego mistrza przez całe życie malującego śmierć – śmierć, która przyszła po niego zbyt wcześnie.

Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca, dzieli. Jedni kochają ją do tego stopnia, że każą tatuować na swym ciele fragmenty obrazów artysty, inni zaś ze strachem i odrazą odwracają wzrok. Jednak na pewno nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jest to sztuka trudna, zmuszająca do myślenia, do zatrzymania się i zastanowienia. Zachwyca tematami, możliwościami interpretacji, nie dając jednak odbiorcy odpowiedzi na pytanie: „co artysta miał na myśli”, bo Beksiński, jak sam twierdził, tworzył dzieła... tak po prostu.

Prezentacja twórczości Zdzisława Beksińskiego w naszym muzeum nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty.
Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, prezentujemy też rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.

 

Kurator wystawy
Łukasz Szostkiewicz

 


Wernisaż wystawy odbędzie się 9 czerwca 2017 roku o godz. 16:00. Wstęp na wernisaż wyłącznie za okazaniem zaproszenia.

Bilet wstępu na wystawę kosztuje 10 zł. Bilet ten obejmuje wyłącznie ekspozycję czasową "Mroki podświadomości. Beksiński"

Wystawa potrwa do 1 października 2017 roku.

 

Patronat honorowy
patronat honorowy
Partner wydarzenia
logo PKO Bank Polski
Obiekty na wystawę wypożyczyli

bwa logo mg logo linearne logo MHS2