Witold Skrzypek „Szafa pani Twardowskiej”. Wernisaż wystawy.

Kategoria
Wernisaż
Dates
28 listopada 2019 17:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Ja na rok u Belzebuba

 Przyjmę za ciebie mieszkanie.

Niech przez ten rok moja luba

 S tobą, jak z mężem zostanie”

Adam Mickiewicz „Pani Twardowska”

Jak potężną wiedźmą zatem musi być ta pani, skoro przerażony Mefisto aż do dziś przed nią czmycha? W myśl zasady, gdzie „diabeł nie może, tam babę pośle”, ale i tym razem sam diabeł jest w trwodze, gdy ona od niechcenia depta bestię stojąc przed otwartą szafą oraz zastanawiając się, co jutro na siebie włożyć. 

Ta wystawa jest kolejną artystyczną podróżą poprzez światy, poprzez czas i wymiary. I w każdym z tych światów jest inny, mniejszy świat trwający w porządku fraktali. Centrum prac Witolda Skrzypka ponownie stanowi kobieta - potężna bogini, wiedźma - Pani Twardowska dysponująca mocą, której boi się sam diabeł. Małżonka legendarnego maga puszcza do nas perskie oczko w pełni świadoma postrachu, który sieje i wydaje się być szczerze rozbawiona tym faktem. Ona prezentuje swoje kreacje, przymierza swoje idee. Szafa tej damy pęka w szwach, a ona nadal kaprysi, że nie ma co na siebie włożyć. Potężna pani przemierza Wszechświat mając za nic reguły czasu i przestrzeni, a koronkowa, precyzyjna materia rysunku jest zapisem tych transcendentalnych wędrówek i wizji. Wiedźma Twardowska zna najstarsze zaklęcia, zapomniane słowa i symbole wyszeptane wprost do umysłu artysty. Sztuka i magia stają się tożsame, zupełnie jak u zarania cywilizacji. Twórca jest tu w pewnym sensie narzędziem wyższej energii, która pozwala oglądać i uwieczniać siebie jako sztukę. I choć ograniczone wymiarem papieru tak naprawdę format nie jest w stanie w żaden sposób ujarzmić tego kipiącego własnym życiem tygla, który jest w nieustannym ruchu i niekończącej podróży. Panta rhei i nie wiadomo czy kiedykolwiek ten okręt zawinie do portu ostatecznego. 

Monika Starowicz

WITOLD SKRZYPEK (urodzony w 1972 roku w Chorzowie) – doktor sztuk plastycznych w

dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Ukończył katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Podczas studiów odbył roczne stypendium naukowe Ministra Kultury i Sztuki. Przez wiele lat współpracował z Śląską Wyższą Szkołą Informatyczno-Medyczną, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika kanclerza do spraw promocji uczelni oraz dziekana Wydziału Grafiki i Informatyki. Obecnie jako nauczyciel akademicki jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.

Realizacje:

Autor ilustracji oraz opracowań graficznych dla wielu książek, m.in: Architektura przemysłowa i zabytki techniki na Śląsku, Powstania śląskie 1919, 1920, 1921, Baśniowa Matematyka oraz innych publikacji, często traktujących o historii Śląska i jego spuściźnie kulturowej. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie za najlepsze opracowanie, pod względem identyfikacji wizualnej, materiałów promocyjnych dla Europejskich Dni Kultury na Górnym Śląsku (wystawa; Paryż, Luwr). Projektował materiały honoracyjne dla instytucji naukowych, w tym; Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach czy Polskiej Akademii Nauk. W ramach współpracy z rozmaitymi podmiotami ze świata nauki i biznesu projektował elementy komunikacji wizualnej i graficzne rozwiązania z zakresu wzornictwa przemysłowego między innymi dla takich firm, jak: Bombardier, Pollena, Porta KMI, Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego „Remag”

Wystawy:

Ostatnia wystawa: „Rozmowy Oniryczne” Muzeum Historii Katowic

 
 

Terminy

  • 28 listopada 2019 17:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
8
10
11
13
16
17
18
24
25
26
27
29
30