TO HEAR

Dział Grafiki
21 VII 2017 - 10 IX 2017

Adres.Godziny otwarcia

 

 

Polskie „Kręgi Sztuki” w Chinach
Odsłona 2 TO HEAR

Od 7 lat co roku przedstawiamy naszej publiczności kolejne edycje Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Gościliśmy z naszymi festiwalowymi wydarzeniami w Polsce, w Czechach i na Węgrzech. W roku ubiegłym 1. edycję Festiwalu przedstawiliśmy publiczności chińskiej. W Pekinie, Szanghaju, Yangzhou, Datongu, Wuqiangu i Tianjinie miały miejsce artystyczne wydarzenia 1. edycji „Festiwalu Polskich Kręgów Sztuki w Chinach”, które odbyły w dniach 14 października – 4 listopada 2016 roku. Ideą Festiwalu jest szeroka promocja kultury polskiej na świecie, w tym w Państwie Środka. W ramach Festiwalu w Chinach zaprezentowaliśmy dwie wystawy plakatu: To see – współczesny plakat polski i To hear – plakaty związane z postacią Fryderyka Chopina. Kuratorem obu wystaw była Maria Kurpik, wybitna historyczka plakatu i konserwatorka zabytków.

Wystawa To hear w ciekawy sposób prezentuje sylwetkę Chopina. Są to plakaty z konkursu firmy reklamy zewnętrznej AMS i Miasta Stołecznego Warszawy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie plakatu promującego wiedzę o związkach Fryderyka Chopina z Warszawą – miejscem, które ukształtowało kompozytora jako człowieka i artystę. Aby przywrócić zbiorowej świadomości Polaków związki Chopina z Warszawą hasło konkursu brzmiało: Fryderyku! Wróć do Warszawy! Choć, jak wszyscy wiemy, Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, to już kilka miesięcy później jego rodzice przenieśli się do Warszawy. To w Warszawie rozpoczął swoją edukację muzyczną, pokazał swój talent na pierwszych publicznych występach, odniósł pierwsze sukcesy kompozytorskie, przeżył pierwszą miłość. Prasa stołeczna pisała o nim jako o „cudownym dziecku” i „nowym Mozarcie”. Stereotypowy obraz Chopina i płaczących wierzb daleko odbiega od rzeczywistości. Nowe świeże spojrzenie plakacistów na Fryderyka Chopina ukazuje go bardziej jako ikonę popkultury niż tylko posągową postać artysty. Możemy zakrzyknąć z radością tytułem nagrodzonego plakatu autorstwa Piotra Karskiego – ówczesnego studenta warszawskiej ASP – Chopin LIVE!!! Wystawa znalazła wielkie uznanie w Chinach. Prof. Xiao Yong z Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie stwierdził w wywiadzie dla mediów, że jego zdaniem „ta wystawa powinna objechać całe Chiny”. To najkrótsza i najpiękniejsza recenzja.

Chciałem podziękować kurator wystawy pani Marii Kurpik i oczywiście twórcom plakatów. Dziękuję także panu Jackowi Sieblowi, dyrektorowi Muzeum Historii Katowic, i Działowi Grafiki im. Pawła Stellera MHK z panią Ewą Liszką na czele za możliwość prezentowania ekspozycji przygotowanych w ramach naszego Festiwalu w przestrzeniach wystawienniczych Muzeum Historii Katowic.

Wojciech Majewski
dyrektor Festiwalu „Kręgi Sztuki”